Костел святого І. Хрестителя
Один з найдавніших храмів Львова.
Храм споруджено 1260 року князем галицько-волинським Левом І Даниловичем для дружини — Констанції — доньки угорського короля Бели IV. Костел для себе будували домінікани, яких до Львова запросила Констанція, на місці колишньої дерев'яної церкви монахів-василіян. До другої половини XIX століття на арці, що з'єднує наву з презбітерієм існувала табличка, в якій було зазначено, що храм збудовано 1270 року. Під час реставрації 1855 року встановлено пам'яткову таблицю із цією датою. Деякі дослідники вважають цю дату роком посвячення.
З XVI сторіччя — це вірменська церква. У XVII столітті прибудовано північну, а приблизно 1765 року — південну ризницю. 1800 року храм горів, після чого довго стояв зруйнований. Реставрація проводилась у 1836 та 1855 роках.
У 1886—1889 роках костел радикально перебудовано за проектом Юліана Захаревича. Роботами керували Іван Левинський і Тадеуш Мюнніх. 1886 року костел перекрито новим дахом, розібрано передсіння. 1887-го добудовано крухту, розібрано фронтон до рівня склепінь і наново перемуровано. 1889 року збудовано нову огорожу і за проектом Захаревича виконано орнаментальні розписи в інтер'єрі. Споруда повністю втратила будь-які риси старовини і стала виглядати псевдороманською каплицею XIX сторіччя.
Ще в середині 1920-х років від старого костелу в храмі залишався надзвичайної роботи величезний бароковий вівтар 1526 року із зображенням Христа. Даних про його місцезнаходження на сьогодні немає. Також в захристі тоді були 2 старі портрети.
1989 року працівниками інституту «Укрзахідпроектреставрація» Іваном Могитичем, Володимиром Швецем і Людмилою Аленаускіне проведено реконструкцію. У процесі досліджень реставратори розібрали південну ризницю, неороманське обличкування бокових стін, преробили склепіння. Збережено неороманський головний фасад. Було виявлено багато елементів готики, що дало підставу стверджувати про готичний, а не романський характер споруди.Неороманську огорожу храму замінили сучасною.
1993 року в будівлі та на її подвір'ї організовано Музей найдавніших пам'яток Львова. В експозиції, що розміщена в будівлі храму, встановлено макет, який відтворює його первісний вигляд.
1 фото
Відпочинок > Визначні місця Львова